100 fotografija za 100 let nove cerkve

»Mi dragi kristjani, želimo pravo krščansko cerkev zidati, v kateri se bo slišal Kristusov evangelij, mi želimo na Jezusu Kristusu stati kakor temelju. Zato ta blagoslovljeni temeljni kamen naše nove cerkve predstavlja Jezusa Kristusa, na njem stoji trdno naša cerkev, on naj bo nje temelj in stanovitnost, dokler bodo ljudje živeli na tej zemlji.« je župnik Sakovič dejal ob blagosloviti temeljnega kamna. Prava popotnica in usmeritev za vse naslednje župnike, ki so bili in smo oskrbniki tega svetišča. Neoromanska cerkev kaže na veličastnost in hkrati usmerja h koreninam krščanske umetnosti in temeljev. Tako simbolno se mi zdi, da se nova cerkev naslanja na staro oziroma imata skupno steno. Preteklost plemeniti sedanjost z modrostjo. Sprava, mir in romanje so tista modrost, ki preko zgodovine osvetljujejo sto let staro zgradbo in kažejo tudi pot za naprej. To svetišče so nam postavili drugi, mi lahko v njem gradimo občestvo in odkrivamo tisti pravi temelj, ki si ga ne moremo zaliti sami, ampak ga je v nas položil Gospod. Na tem temelju pa raste Božje življenje posameznika in hkrati farnega občestva. Jezus Kristus je tisti temelj na katerega teden tednom, nedeljo za nedeljo, leto za letom postavljamo svoje življenje, svoje veselje in svoje trpljenje. Svetišče pa posvečujemo ljudje, s svojimi molitvami, s češčenjem, z izkazano spoštljivosti. Turniška nova cerkev je posvečena s številnimi prošnjami in molitvami najprej faranov in potem številnimi romarji, ki v njej najdejo dom in Mater, ki nam posreduje sinovo ljubezen. Naj bo dom odprt za vse in srečanje bratov in sester.