Avtor: zuturnisce Objavljeno: 21. 03. 2021

Škofija Murska sobota izdala nova določila

DOLOČILA ŠKOFIJE MURSKA SOBOTA ZA BOGOSLUŽJA VELIKEGA TEDNA IN VELIKONOČNIH PRAZNIKOV - 2021

1. Na cvetno nedeljo opravi duhovnik blagoslov zelenja v cerkvi samo pri prvi maši. Po vsaki maši lahko prihajajo ljudje in prejmejo blagoslovljeno vejico. Za primeren način razdeljevanja poskrbi župnik. Ljudje si lahko izdelajo tudi svoje butare, vendar jih ne nosijo v cerkev, temveč jih imajo doma in se pridružijo bogoslužju, ki ga bo ob 10.00 prenašala RTV SLO1, in med katerim bo nadškof msgr. Alojzij Cvikl blagoslovil zelenje. Primerno je, da verniki doma sodelujejo z molitvijo. – Pasijon v krajši obliki bere duhovnik sam, lahko pa pri drugem mikrofonu z upoštevanjem predpisov (nošenje pravilno nameščene maske, razkuževanje rok pred branjem …) sodeluje tudi laik.
  2. Krizmena maša je z velikega četrtka prestavljena na primeren čas, ki bo naknadno objavljen.
  3. Na veliki četrtek lahko vsak duhovnik zvečer daruje dve ali tri sv. maše (če ima v soupravi še eno župnijo). Odpade obred umivanja nog. Po maši prenese Najsvetejše na stranski oltar. Češčenje je lahko po zadnji maši na običajen način.
  4. Na veliki petek bo ob 15.00 po župnijskih cerkvah potekala molitev križevega pota, po molitvi lahko verniki pristopijo k sv. obhajilu. Večerni obred velikega petka poteka samo enkrat. Češčenje križa se opravi tako, da duhovnik odkrije križ, ga dvigne in nekaj časa drži, da lahko vsak na svojem prostoru v tihoti počasti Jezusa. Pasijon se opravi na način, kakor je zapisano za cvetno nedeljo.
  5. Češčenje Najsvetejšega na veliko soboto lahko poteka ves dan na običajen način, seveda z upoštevanjem osnovnih določil (število oseb, razkuževanje, maske). – Blagoslov velikonočnih jedi lahko poteka na tri načine: a) duhovnik opravi blagoslov v cerkvi (v prazni), verniki pa istočasno doma molijo na način, kakor jim ga župnik priporoči, b) verniki spremljajo blagoslov po RTV SLO1 iz mariborske stolnice in sodelujejo pri blagoslovu, ki ga bo ob 15.00 opravil nadškof msgr. Alojzij Cvikl; c) duhovnik opravi blagoslov v cerkvi in po vaseh na način, da ni zbranih zunaj več kot deset oseb, v cerkvi pa glede na velikost, oziroma, da verniki jedila prinesejo na določen kraj, jih odložijo in po blagoslovu spet odnesejo. – Duhovniki opravijo obred velikonočne vigilije zvečer samo enkrat v vsaki župniji.
  6. Na veliko noč procesija odpade. Na začetku bogoslužja duhovnik dvigne kip vstalega Zveličarja in trikrat izreče: »Kristus je vstal, aleluja.« Vsak duhovnik lahko na veliko noč daruje štiri svete maše. Petje pri bogoslužju ni mogoče, organist lahko samo igra na orgle. Nadškof msgr. Alojzij Cvikl bo ob 10.00 daroval sveto mašo, ki jo bo iz mariborske stolnice prenašala RTV SLO1.
  7. Na velikonočni ponedeljek potekajo sv. maše na običajni način.
  8. Za prenos bogoslužja v velikem tednu redno poskrbijo RTV SLO, Radio Ognjišče in TV Exodus.
  9. Kateheza do bele nedelje poteka samo na daljavo. Kateheti naj spodbujajo starše in katehizirance k spremljanju bogoslužja, k molitvi in praznovanju v krogu družine.

Pestijo nas težave in preizkušnje, toda kljub vsemu je Jezus med nami, saj je vstal od mrtvih in živi. Naj bo slavljen tudi po naši molitvi in našem pastoralnem prizadevanju.

Murska Sobota, 20.3.2021                        Ordinariat Škofije Murska Sobota